Standart Yangın Kapıları

heading

Yangın kapıları oldukça önemli bir konu olduğundan yapısı ve teknik özellikleri yönetmelikle belirlenmiştir. Standart yangın kapısı, bazı özellikleri taşımak zorundadır. Boyut olarak farklı boyutlarda yangın kapıları yapılabilmektedir ancak kapıların içerdiği malzemelerde standart olmalıdır. Standart yangın kapısı, en fazla tercih edilen ve kullanılan yangın kapılarıdır.Yangın kapıları özellikle insanların sürekli yoğun bir şekilde bulunduğu binalarda son derece önemlidir.

Standart yangın kapısı, 60 mm kalınlıkta olmalıdır. Standart yangın kapısı konusunda kapı kasası 1.5 mm galvaniz sac olmalıdır. Kapı kanadı ise 0.8 mm galvaniz sac olmalıdır. Ayarlı kasa şeklinde yapılan standart yangın kapısı soğuk ve sıcak duman filtreleri içermek zorundadır. Yangın kapısı için kullanılan malzeme yüksek ısıya dayanıklı ve ısıyla birlikte genleşen malzemeler olmalıdır. Ayrıca kapının montajı esnasında kullanılan conta ve diğer tüm gereçler de ısıyla genleşen malzemeden üretilmelidir. Standart yangın kapısı belirlenen renge göre yangına karşı dayanıklı, polyester toz boya ile boyanmalıdır. Panik bar aksesuarı bulunması gereken yangın kapılarında ayrıca dışarıdan kilit sistemi konulmalıdır. Bu kapılar dışarıdan zor içeriden ise kolay bir şekilde açılacak şekilde dizayn edilmeli ve buna göre kilit sistemi kullanılmalıdır.

Standart yangın kapısı teknik bilgileri bu şekildedir. Ayrıca yangın kapısı montajı sırasında uyulması gereken kurallar da mevcuttur. Bu bakımdan, sağlığınız için kaliteli malzemeden yapılan ve sağlam montajı yapılan yangın kapılarını tercih ediniz.