YANGIN KAPISI SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

heading

YANGIN KAPISI SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yangın anında güvenliğimizi sağlayan yangın kapıları yönetmeliğe uygun olarak üretildikleri için farklı çeşitlerde karşımıza çıkabiliyor. Bu kapıların kullanım alanları değişkenlik göstermektedir. Her binaya göre farklı ebatlarda üretilmektedirler. Yangın kapıları kategori olarak da birbirlerinden ayrılmaktadır. Yangın kapısı seçimi kullanılacak alanlara ve yangın kapısı yönetmeliğine göre yapılmalıdır.

Yangın anında yangının yayılmasını ve dumanın sızmasını engelleyen yangın kapıları, kaliteli üretici firmalar tarafından üretilmelidir. Bu kapılar için yönetmelikte belirtilen birçok özellik vardır. Yangın kapıları standart, ithal, paslanmaz ve sistem odası yangın kapıları olarak ayrılmaktadır. Yangın kapısı seçimi en çok standart yangın kapısı olarak yapılıyor. Binaların çoğunluğunun aynı boyutlarda ve özelliklerde olmasından dolayı çoğunlukla standart kapılar tercih ediliyor. Alışveriş ya da iş merkezleri için farklı yangın kapıları kullanılmaktadır. Kullanım alanları bakımından geniş bir yer tutan bu kapılar konusunda üretici firmaların çok özenli çalışmaları gerekir.  Yönetmeliğe uygun olarak üretilen kapılar sayesinde birçok kişi için etkili bir koruma sağlanabiliyor. Pasif koruma yöntemlerinden biri olan yangın kapıları sayesinde panik halinde iken yönümüzü bulabiliyoruz. Yanmaz yapıda olan bu kapılar sayesinde dumandan etkilenmeden çıkışa ulaşabiliyoruz. Alarm sistemi sayesinde de yangının çıkışı ile anında haberdar olabiliyor ve vakit kazanabiliyoruz. Afet durumları için geliştirilen güvenlik önlemleri arasında en bilindik olan araçlar yangın güvenlik önlemlerdir. Bunlar arasında yangın kapısı için günümüzde en çok üretimi yapılan araçlardan biridir.

Yangın anında hepimiz panik halinde oluruz. Panik halinde iken bizleri çıkışa yönlendiren bu kapılar belirli özellikler taşıyor. Yangın kapısı seçimi konusunda yönetmelikte geçen kuralları dikkate almak zorundayız. Bunun dışında günümüzde belli firmaların bu kapılar için tasarladıkları yeni görsel estetik taşıyan ürünlerden de yararlanabiliriz.